Tarnów - Pomnik Walki, Martyrologii i Zwycięstwa
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 11, czerwiec 2014 15:35
- Poprawiono: czwartek, 29, październik 2015 20:25
- Opublikowano: środa, 11, czerwiec 2014 15:35
- Odsłony: 4171
Tarnów - Pomnik Walki, Martyrologii i Zwycięstwa
Położenie: Obok Starego Cmentarza
Projektant: Bogdana i Anatol Drwalowie
Rok: 14 VI 1966
Już w 1946 r. postanowiono uczcić ofiary II wojny światowej z ziemi tarnowskiej. Architekt Witold Giżbert - Studnicki wykonał projekt pomnika. Według zamierzeń przewidywano przebudowę części muru cmentarnego (cofnięcie go na 15 m wgłąb cmentarza) jak i przesunięcie drewnianego kościoła p.w. Najświętszej Panny Marii.
Do realizacji jednak nie doszło, rodziny usypały symboliczną mogiłę, na której postawiono krzyż. W latach 60 XX w. projekt małżeństwa Drwalów wygrał konkurs na pomnik, który wzniesiono na terenie wydzielonym ze Starego Cmentarza. Składa się z dwóch części nieco od siebie oddalonych. Pierwsza z nich symbolizuje ruiny, przy których stoi płaczące dziecko. Nad nim w niszy znajduje się urna z ziemią z miejsc straceń, wyszczególnionych na bocznej ścianie pomnika. Po lewej stronie pomnika ruin umieszczono dwa grunwaldzkie miecze - symbole zwycięstwa. Druga część pomnika, to grupa trzech postaci klęczących, podpierających się rękami przed upadkiem. Jeden z nich ma przestrzeloną klatkę piersiową, drugi ma rękę uniesioną w górę z zaciśniętą pięścią - przepowiednią zwycięstwa.
Napis: W HOŁDZIE 45 000 MIESZKAŃCÓW/ ZIEMI TARNOWSKIEJ - OFIAROM/ NIEMIECKIEGO FASZYZMU BESTIALSKO/ POMORDOWANYM BOHATEROM/ POLEGŁYM W WALCE Z NAJEŹDŹCĄ/ O NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY/ W LATACH 1939 - 1945
Napis: OŚWIĘCIM/PUSTKÓW/ PŁASZÓW/ MAJDANEK/ EBENSEE/ GUSEN/ MURNAU/ DACHAU/ STUTHOF/ PAWĘZÓW/ MONTELLUPICH/ FLOSSENBURG/ LEITMERITZ/ MAUTHAUSEN/ GROSS - ROSEN/ BUCHENWALD/ RAVENSRBUCK/ BELSEN - BERGEN/ SACHSENHAUSEN/ WIĘZIENIE - TARNÓW/ GETTO - TARNÓW/ TARNÓW - RYNEK/ SZCZEPANOWICE/ ZBYLITOWSKA GÓRA/ GÓRA ŚW. MARCINA/ SKRZYSZÓW - KRUK/ PORĘBA RADLNA/ POGÓRSKA WOLA/ BEŁŻEC PSZCZYNA
Zdjęcie czarno-białe z 1954 r. przedstawia teren przy cmentarzu od strony ul. Narutowicza przed powstaniem pomnika. Drugie zdjęcie pochodzi z 1981 r., a jego autorem jest D. Jaroński.
Źródła:
- Tarnowskie pomniki. Przewodnik, Tarnów 2008
- Nasza Droga. Jednodniówka, Tarnów 1946