Poręba Radlna - mogiła zamordowanych Polaków w czasie II wś

Poręba Radlna - mogiła zamordowanych Polaków w czasie II wś

Położenie: Poręba Radlna, gmina Tarnów, powiat tarnowski, województwo małopolskie.
Przy szosie Tarnów - Tuchów.

Na małym cmentarzu otoczonym kamiennym ogrodzeniem i metalowym łańcuchem ustawiono głaz z tablicą pamiątkową. Niemcy rozstrzeliwali tutaj więźniów przywiezionych z tarnowskiego więzienia (około 70 osób). Po wojnie (16 - 18 XII 1958) zwłoki ekshumowano i złożono we wspólnej mogile. Ustalono 38 nazwisk ofiar.

29 VII 1940 r. Niemcy zamordowali około 20 ludzi: Bazyli Romuald z Tarnowa, Gnat Jan z Woli Brzostowskiej, Golec Ludwik z Łęgu Tarnowskiego, Golec Władysław z Łęgu Tarnowskiego, Grodowski Franciszek z Łowczowa, Konarski Franciszek z Ciężkowic, Konarzewski Mieczysław z Nowego Sącza, Kondolewicz Antonii z Nowego Sącza, Kosakowski Mieczysław z Nowego Sącza, Klimgowicz Bolesław, Kubas Zofia z Nowego Sącza, Łapiński Jeremi z Nowego Sącza, Molenda Irena z Krynicy, Moskal Jan z Pawęzowa, Piotrowski Władysław z Łęgu Tarnowskiego, Szymczak Bronisław z Poręby Radlnej, Świętoń Marian z Tarnowa i Ziółkowski Antoni z Tarnowa.

24 XII 1940 r. zginęło około 10 osób, w tym Kijak Wojciech z Tarnowa, Leśniak Władysław ze Skrzyszowa, Niemiec Stanisław ze Skrzyszowa, Olszewski Marian z Krakowa, Pikul Jan z Dębicy, Płaza Władysław z Tarnówka k/Mielca, Pociecha Józef z Tarnowa.

2 II 1944 r. funkcjonariusze gestapo rozstrzelali około 20 osób przywiezionych z Tarnowa, wśród nich: Frączek Józef z Tarnowa, Górecki Franciszek ze Skrzyszowa, Kiwior Adam z Tarnowa, Kokoszyński Józef z Tarnowa, Kołodziej Stanisław z Woli Rzędzińskiej, Kołodziej Józef z Woli Rzędzińskiej, Konarski Franciszek z Ciężkowic, Król Józef z Tarnowa, Ostręga Władysław z Woli Rzędzińskiej, Srebro Franciszek ze Skrzyszowa, Stoczek Zdzisław z Tarnowa, Szydłowski Ludwik z Rzędzina, Trybus Józef z Tarnowa, Zygmunt Franciszek z Bolesławia.

Napis: MIEJSCE UŚWIĘCONE/ KRWIĄ LUDZI/ KTÓRZY ODDALI SWE ŻYCIE/ W WALCE Z HITLEROWSKIM/ NAJEŹDŹCĄ. POMORDOWANI/ DN. 29 VII, 24 XII 1940 2 II 1944/ NIECH PAMIĘĆ O NICH/ PRZETRWA WŚRÓD POKOLEŃ

Źródła:

  • Pomniki i Miejsca pamięci Narodowej. Przewodnik cz. I, PTTK, Tarnów 2006
  • Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939 - 1945. WOjewództwo tarnowskie, Warszawa 1984

 

b_150_100_16777215_00_images_malopolskie4_poreba.jpgb_150_100_16777215_00_images_malopolskie4_poreba2.jpg