Trzemesna - głaz upamiętniający szpital partyzancki

Trzemesna - głaz upamiętniający szpital partyzancki

Położenie: Trzemesna, gmina Tuchów, powiat tarnowski, województwo małopolskie.
Położony przy niebieskim szlaku turystycznym z Tarnowa do Tuchowa, pod szczytem Trzemeskiej Góry (390)

Rok: 27 V 2007

Tuż przy nim znajduje się zabytkowa kapliczka słupowa. Pomysłodawcą wykonania pomnika był mjr dr Jerzy Pertkiewicz „Drzazga”.

Napis: W SIERPNIU 1944 ROKU/ POCZĄTKOWO W LEŚNICZÓWCE/ POTEM W GAJÓWCE W TRZEMESNEJ/ MIEŚCIŁ SIĘ KONSPIRACYJNY/ SZPITAL POLOWY/ I BATALIONU „BARBARA”/ 16 PUŁKU PIECHOTY/ ARMII KRAJOWEJ./ TU BYLI LECZENI ŻOŁNIERZE/ RANNI W WALKACH PARTYZANCKICH/ W WOJSKAMI NIEMIECKIMI/ W CZASIE AKCJI „BURZA”

Po mobilizacji batalionu „Barbara” koniecznym było zorganizowanie punktu, w którym można by nieść niezbędną pomoc rannym i kontuzjowanym partyzantom. Naczelny lekarz 16 pp kpt. Stanisław Grochmal, lekarz obwodu tarnowskiego AK por. Stanisław Świerczewski ps. „Głowacki” i aptekarze tarnowscy zorganizowali właśnie taki punkt w Trzemesnej.  Szpital początkowo znajdował się w leśniczówce, a następnie w dawnej gajówce. W szpitalu pracowali lekarze Mieczysław Brzeziński „Burza”, Jan Roguszny „Jontek” oraz sanitariuszki Halina Gryglaszewska „Uhu” i Halina Gomoła „Topola”. Ta ostatnia wzięła udział w uroczystym odsłonięciu pomnika w 2007 r. Wszyscy wymienieni współpracowali ze szpitalem w klasztorze oo. Redemptorystów w Tuchowie oraz z licznymi aptekami. Cenna okazała się także pomoc służb leśnych. Po 20 sierpnia 1944 r. szpital został przeniesiony w rejon Ryglic, a z końcem miesiąca został włączony w skład batalionu.

Źródło:

  • Sikora K., Walka i Pamięć. Szlakiem I Batalionu "Barbara" 16 pp. AK, Warszawa 2008

 

b_150_100_16777215_00_images_malopolskie7_trzemesna.JPGb_150_100_16777215_00_images_malopolskie7_trzemesna2.JPG